Haberler

Yeni Hava Limanına Taşınma 48 Saatte Bitecek!

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınma, 29 Ekim’deki açılış töreninin hemen ardından 30 ve 31 Ekim tarihinde 48 saat içinde tamamlanacak. THY 18 saat boyunca  yolcu taşımayacak ve yabancı havayolları 48 saat boyunca İstanbul’a inemeyecek.   

3. havalimanının 29 Ekim’de resmi açılış seremonisi yapılacak. Sadece sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile diğer VIP konukları taşıyan uçaklar havalimanına iniş-kalkış yapacak.

Tatile Denk Geliyor

Akşam Gazetesi’nden Süleyman Şen’in haberine göre, Türk Hava Yolları olmak üzere havayolu şirketleri, Atatürk Havalimanı’ndan 3. havalimanına geçişi 3 günlük tatil nedeniyle 29 Ekim yerine 30 ve 31 Ekim’de yapmak istiyor.

Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına taşınma sürecinin 48 saatte tammalnması hedefleniyor. Taşınma için tüm detaylar planlandı. Plana göre, 30 ve 31 Ekim olmak üzere 2 gün boyunca yabancı havayolları İstanbul’a uçuş yapmayacak. Yoğunluğu azaltarak geçişin daha kolay gerçekleşmesini amaçlayan bu durum, İstanbul’a sefer yapan yabancı havayolu şirketlerine bildirilecek.

2 Gün Bilet Kesilmeyecek

Söz konusu şirketler İstanbul için 30 ve 31 Ekim’d bilet kesmeyecek. Onur Havayolları ve Atlasglobal gibi özel havayolu şirketleri ilk 12 saatlik süre boyunca uçuş yapmayacak.,

Arka Arkaya Havalanacaklar

THY taşınma nedeniyle 18 saat uçuş yapmayacak. Bu süre için bilet satılmayacak. THY, uçaklarını Atatürk Havalimanı’ndan havalandırarak Yeni Havalimanı’na indirmeyi planlıyor.

Yerde duran araçlar için ise karayolu kullanılacak. 48 saatin sonunda İstanbul Yeni Havalimanı saatte 35 iniş, 35 kalkış olmak üzere uçaklara hizmet verecek.

Yoğun Bir Trafik bekleniyor
Taşınma planı genel hatlarıyla netleşmiş durumda. 30 Ekim gecesi saat 01.00’den itibaren Yeşilköy’den İstanbul’un Karadeniz yönüne kara ve havadan yoğun bir trafik yaşanacak.

3. Hava limanı ile ilgili tanıtım filmini izleyebilirsiniz.

 

Kaynak

  •  http://www.insaport.com/kent/ataturk-havalimani-48-saatte-tasinacak/5755
  •  http://www.aksam.com.tr/ekonomi/yeni-havalimanina-tasinma-48-saatte-gerceklesecek/haber-704849

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın