Mimari

The Helmet House – Kent İçinde Bir Aile Evi

Ailelerin kent merkezinde kaliteli ve hesaplı bir yaşam sürebilmeleri için Werkt tarafından Kopenhag, Danimarka’da “The Helmet House” tasarlandı.

Kent içinde ki nüfus yoğunluğu arttığı için kent merkezlerinde orta düzeyde bir gelire sahip olan ailelerin bütçelerine uygun ev bulmaları zorlaşıyor. Bundan dolayı “The Helmet House” tasarımı ile bahçe alanından çok fazla azaltmadan inşaat alanının büyütülmesi istendi.Evin mevcuttaki kütlesine büyük müdahalelerde bulunulmadan evin kat sayısı ikiye çıkarıldı. Sıradan bir ev olağanüstü mimariye dönüştü.

Mevcut kütle ve yeni eklenen hacim arasında gözlemlenen bu zıtlık, iç mekanda bir bütünleşiyor. Üst kattan sarkıtılan merdivenin birinci kat zemini ile asla temas etmiyor ve bu sayede iki birim arasında ki geçiş daha tanımlı bir hale geliyor.

Evin ilk katında olan pencereler korundu ve bazıları restore edildi. Aynı zamanda cephede yeni pencere açılarak evin ışıktan son derece faydalanması sağlandı.

Proje Hakkında

Mimar: Werkt

Konum: Kopenhag, Danimarka

Öncü Mimarlar: Lasse Grønnerup Johannesen & Tobias Mürsch

Proje Alanı: 192.0 m2

Proje Yılı: 2016

Fotoğraflar: Rasmus Hjortshoj

Üreticiler: Firestone Building Products, Valchromat, Sika, VELUX, Velfac

Kaynak: Archdaily

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın