Mimari Tasarım

Terunobu Fujimori, Japonya’da ki Kiraz Çiçekleri Arasında Peri Masalı Benzeri Bir Ağaç Evi İnşa Etti

Bu masalsı ağaç evi, Japonya’nın Kiyoharu Sanat Köyü’nde ki kiraz çiçekleri arasında tek başına duran bir selvi ağacının gövdesi üzerine yapıldı.

Bu minimalist ağaç evi aslında Teahouse Tetsu yani “çay evi Tetsu” olarak adlandırılan küçük  bir mekan olarak tasarlandı. İnsanlar burada oturup konuşacak ve ağaç evin küçük pencerelerinden kiraz çiçekleriyle donatılan köyün büyük manzarasına bakacaklar.

Japon mimar ve mimarlık tarihçisi olan Terunobu Fujimori tarafından tasarlanan Çay evi Tetsu, bu sınırlı alanda minimalizm ve modernizmin canlandırdığı vizyonunu ve sanatsal hayal gücünü yansıtan gerçeküstü güzelliklerin ve herhangi bir ağaç evin mükemmel bir ifadesidir. Eğlenceli ve şık görünümü göz önüne alındığında, burada çay içmek güzel olsa gerek.

Resim : Akihisa Masuda

Terunobu Fujimori, bir ilkokulun eski bölgesinde kurulmuş ve 1983’te açılan müzeler, stüdyolar, restoranlar ile noktalı bulunan ve bir sanat kolonisi olan Kiyoharu Sanat Köyü’nde yer alan Kiyoharu Şirakaba Müzesi için bu büyüleyici ağaç evini tasarladı.

Kiyoharu Sanat Köyü haritası : Kiyoharu Sanat Köyü izniyle.

Kiyoharu Sanat Köyü, La Ruche, Kiyoharushirakaba Müzesi, Işık Müzesi, Rouault Şapeli, Touquet Tetsu, Ryuzaburo Umehara Atölyesi, Shirakaba Kütüphanesi, Kiyoharu Seramik Stüdyosu, Eyfel Kulesi Merdivenleri, Kiyoharu Elektrikli Fırın, Müze Dükkanı, Organik Restoran “La Palette” ve Kiraz ağacı.

Fujimori’nin Çay evi Tetsu, bu köyde kurulmuş 10 güzel proje arasından sadece bir tanesidir.

Çay evi Tetsu, toprak, ahşap ve taş gibi doğal malzemelerden yapılmış ve bu Kiyoharu Sanat Kolonisinde yetişen 80 yaşında bir selvi ile yapılmıştır.

Çay odası, yerden dört metre yukarı kaldırıldı ve iç mekanı 5,6 metrekarelik bir alan ancak ziyaretçilerin çay evinde çaylarını yudumlarken geniş manzaranın tadını çıkarmaları amaçlanıyor. Bunun yanında iç mekan sürgülü ahşap kapıları ve panjurları ile doğal ortama uyum sağlıyor.

Çay evi Tetsu,  2017 Dünya Mimarlık Topluluğu’nun  En İyi 10 Mimarlık Kitaplarında listelenen Philip Jodidio’nun yakın geçmişte yayınlanan “Tree Houses: Fairy Tale Castles in the Air” başlıklı bir kitabında da yer almaktadır.

Resim : Akihisa Masuda

Resim : Akihisa Masuda

Resim : Dana – LeRoy Bunward

71 yaşındaki Terunobu Fujimori, Batı’da yaygın olarak bilinmemesine rağmen çoğunlukla Japonya’daki tuhaf tasarımlara sahip olan ağaç evleriyle ve bu minimal alanlarda doğal malzemeler kullanmasıyla ünlenen bir sanatçıdır.

1970’li ve 80li yıllarda, Batı binaları ve alışılmadık konuları içeren kent hakkında çalışmalar yaptı, ne yazık ki bu araştırmalar 40 yaşına gelene kadar mimari bir projeye dönüşemedi.

Fujimori Japonya’yı 2006 Venedik Bienali’nde temsil etti. 2009 yılında Shiga Bölgesi’nde kurulan Çatı Evi, 2009 yılında Kokubunji, Tokyo ve 2004 yılında inşa edilen Takasugi-Çay Evi’nde 2009 yılında inşa edilmiş Chano, Nagano’da tanınmış projelerinden sadece birkaçıdır. Kendisi halen Tokyo Üniversitesi Endüstri Enstitüsü’nde profesördür.

Kaynak: https://worldarchitecture.org/architecture-news/cvnvn/terunobu_fujimori_built_fairy_talelike_treehouse_among_cherry_blossoms_in_japan.html

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın