Haberler

Tapu Harcı İndirimi 31 Ekimde Sona Eriyor!

Mayıs ayında başlayan Tapu harcı ve KDV indiriminde son tarih 31 ekim. 31 ekimden sonra hem tapu harcı hem de KDV indirimi kampanyası sona erecek.

ükümet, gayrimenkul sektörünü desteklemek ve canlı tutmak adına iki önemli düzenlemeye imza attı. Gayrimenkul satıcısının da alıcısının da yüzünü güldüren tapu ve KDV indirimi 5 Mayıs’ta başladı.

İlk olarak konutlar için getirilen indirim kararına daha sonra işyerleri de dahil edili.  Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında iş yerleri “bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar” olarak yer aldı. Dolayısı ile İş merkezi binalarında da KDV düştü.

Böylece konut ve işyeri teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulaması yapılmaya başlandı.

Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konutlar “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” geliyor. Açıklanan bu karar ile birlikte, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV bedeli, 40 bin TL’ye indirilmiş oldu.

Son gün 31 Ekim 

Tapu harcı ve KDV indirimi kampanyası için son gün 31 Ekim 2018 tarihi olarak belirlendi. Bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri tapu devir işlemlerinde indirim geçerli sayılacak. Ayrıca bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri teslimlerinde de yine yüzde 8’lik KDV indirimi söz konusu olacak.

Kaynak:İnşaat Deryası

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın