Kent Mimari Tasarım

Streetmix-Sadece Hayal Edin ve Tasarlayın!

Streetmix, hayalinizde ki sokak ve cadde kesitini yapabilmenize olanak veren  interaktif bir internet sitesidir. Sadece hayal edin ve tasarlayın!

Siteye giriş yaptığınızda bir bilgisayar oyunu oynar gibi hayalinizde ki sokağı veya caddeyi tasarlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit olan interaktif sitemizde bina kat sayılarını, sokak veya caddenin genişliğini, kaldırımların genişliğini, trafik yoğunluğunu, otopark genişliğini, yaya yoğunluğunu, ağaçların sayılarını ve trafik lambalarının sayı ve konumları gibi sokağa dair en ufak ayrıntıya kadar aklınıza gelebilecek her şeyi tasarlayabilirsiniz. Bu detayları ayarladıktan sonra sokağınıza bir isim verip sosyal medya da paylaşabilirsiniz.

Streetmix, 2013 yılında gerçekleştirilen ABD’nin San Francisco kenti Bayındırlık Müdürlüğünde İkinci Cadde Geliştirme Toplantısında ortaya konuldu. Toplantıda bulunan semt sakinleri kendi sokakları hakkında ki fikirleri kağıt kalemle ilettiler.

Uygulamanın daha kullanışlı ve etkin olabilmesi amacıyla “Code for America” toplum kuruluşu tarafından Streetmix interaktif sistemi oluşturulmuştur.

Bu uygulama sayesinde şehir plancılarının kamu yararına vermiş olduğu kararlarda kamuda kendi söz hakkına sahip olmuş oluyor ve kamunun yaşamak istediği bir ortam yaratmış oluyor şehir plancısı.

Yurt dışında oldukça popüler olan interaktif sistemin kulanılmasına örnek olarak , Londra’da Mitcham Lane’in yeniden düzenlenmesi için halka  yapılan ankette de Streetmix uygulaması kullanılmıştır. Ayrıca “Bike Cleveland” platformu tarafından ve Oklahoma Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından da Streetmix uygulaması kullanılmaktadır.

Siz de yaşamak istediğiniz sokağı tasarlamak ve paylaşmak istiyorsanız  linke tıklayın.

 

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın