Tasarım

Sıradan Binaların Sıradışı Minyatür Maketleri

Londra, Paris, Berlin, Melbourne ve Hong Kong gibi önemli kentlerde ki galerilerde eserlerini sergileyen Güney Avustralyalı heykel ve şablon sanatçısı Joshua Smith, şimdi de sıradan binaların sıradışı minyatürlerini yapıyor.

Mimari minyatürlerin son yıllarda popüleritesi oldukça artmakta. Maketler son derece gerçekçi ve sunum bakımından takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

16 yıl boyunca şablon sanatına kendini adayan ve bir sanat galerisi işleten Joshua Smith, farklı şeyler denemek için minyatür heykel sanatıyla ilgilenmeye başlamış.

Maketlerin son derece gerçekçi olduğu aşikar. Kuytuda kalmış çıkmaz sokaklardaki unutulmaya yüz tutmuş yıkılmayı bekleyen ve harabe binaların maketlerini yapmayı tercih etmesindeki mesaj gerçekten ortada.

Ürünlerini instagram hesabından paylaşan Joshua Smith her gün yeni maketler peşinde.

Çalışmaları için her gün yaklaşık 16 – 18 saat harcayan sanatçının ortalama boyutları 20 cm veya biraz fazla olan bu mimari minyatürler için 3 – 4 aylık bir zaman harcadığınıda söylemeden geçmeyelim.

En iyisi biz Joshua Smith’i biraz tebeşir, mdf ahşap parçaları, sprey boya ve yapıştırıcı ile bırakalım  ve harikalar yaratsın.

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın