Mimari

Kopenhag Avrupa Okulu

Kopenhag-Avrupa-Okulu

Kopenhag’ın tarihi Carlsberg binalarının arasına sıkışmış olan ve son zamanlarda uluslararası geçmişe sahip ve yaklaşık 900 öğrenciye hizmet edecek olan yeni bir devlet okuludur. Kopenhag Şehri, Realdania, Novo Nordisk Vakfı ve Nordea Fonu ve Sanayi Fonu tarafından finanse edilen Avrupa Kopenhag Okulu. NORD Mimarlık ve Vilhelm Lauritzen mimarları tarafından tasarlanmıştır. Okulu ve şehri açık kamusal alanlarda bir araya getirirken modern öğrenme mekanlarını destekleyen uluslararası nitelikte bir okuldur.

Kopenhag-Avrupa-Okulu

Kopenhag-Avrupa-Okulu

Avrupa Kopenhag Okulu, Kopenhag şehri ve Danimarka’nın önde gelen uluslararası şirketleri tarafından desteklenen çok kültürlü bir erişime sahiptir. Okulun uluslararası perspektifi, çeşitli mimari yapılara ve uzun bir endüstriyel bira fabrikası geçmişine sahip olan Carlsberg şehrinin yerel bölgesinde yer almaktadır. Tarihi ve yerel bir ortamda uluslararası bir okul projesidir.

Tarihi Ve Yerel Ortamda Uluslararası Okul

Tarihi çevre, Carlsberg’deki mevcut bina kütlesi arasında yeni okulun ana hatlarını belirledi. Okulun bulunduğu yer, belirli fonksiyonlarda kurulmuş ve dekoratif tuğla işçiliğinin etkilerini yansıtan olağanüstü ve hikaye anlatımı mimarisine sahip çekici bir semttir.

NORD Architects’in ortağı ve mimarı Morten Gregersen “Kopenhag Avrupa Okulu, endüstri ve mimarlık yaşam tarihine, girişimcilik ve bilim ve eğitimin desteklediği zorlu vizyon ile karakterize edilmiştir. Yeni okul, bu gelenek ve kültürel mirasa dayanıyor – kendi zamanında yeni bir yorum olarak ortaya çıkıyor,”

Vilhelm Lauritzen Mimarlığın ortağı ve mimarı Thomas West Jensen : “Tarihi çevreye gelince, okul alanını maksimize ettik ve açık, modern ve canlı bir öğrenme ortamı yarattık – sadece öğrenciler için değil. Herkes okul alanını kullanabilir. Aynı zamanda bölge ve bu olağanüstü tarihi alanla aynı anda etkileşime giren işleyen bir okul yaratmak bizim için çok önemliydi ”dedi.

Merdivenlerin Oluşturduğu Mekanlarda Öğrenerek Artan Sosyal Etkileşim

Okulun öğrenme alanları, beş kat arasında dikey olarak uzanan ve tüm sınıfları ve yaş aralıklarını birleştiren iki ana öğrenme merdiveninin etrafında toplanmıştır. Öğrenme merdivenleri, çok işlevli rekreasyon alanları ve daha büyük veya daha küçük öğrenci grupları için öğretim alanlarıdır. Ayrıca kantinin merkezi ve sosyal bir buluşma yeri olduğunu vurgulayarak, sınıflar arasında farklı bölgeler ve alanlar arasında görsel temas ve tutarlılık sağlarlar.

Avrupa Kopenhag Okulu, Carlsberg Şehrine okul ve şehir arasında sınır tanımayan yeni bir kentsel peyzajın parçası olarak entegre edildi. Spor salonu, eğlence alanları, aktiviteler ve oyun alanlarıyla farklı seviyelerde yükselen çatı manzarasına bağlanan bu orta bölgenin bir parçasıdır.

Kurum ve şehir arasındaki ilişki, alanların, işlevlerin ve metrekarelerin paylaşıldığı “kazan-kazan durumu” haline gelir, böylece değerli kentsel alanların sosyal sürdürülebilir kullanımı sağlanır.

Proje Bilgileri

Mimarlar: NORD Mimarlık , Vilhelm Lauritzen Mimarlık

Konum: Kopenhag, Danimarka

Kategori: Okullar

Alan: 14000.0 m2

Proje Yılı: 2018

Fotoğraflar: Adam Mørk , Hampus Berndtson

Üreticiler: Elverdal, Schüeco, Vitral, Egernsund Tegl, Danish Brickmakers, Cetonia

Kaynak: Archdaily

Proje Konumu

 

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın