Haberler Mimari

Konut Mimarisinde Yeni Akım: ‘Buçuklu Odalar’

Kat bahçesi, avlular ile cam balkonlar artık konutlarda buçuklu oda akımı olarak görmekteyiz.Ancak Cepheyi değiştiren şeyler ne kadar yasaldır araştırmak istedik.

Artık günlük konuşma dilinde alışkın olduğumuz”stüdyo daire”, “1+1”, “kat bahçeleri” gibi kavramların  yanına artık yeni bir kavram daha eklendi, “buçuklu daire”. Bir çok inşaat firması artık yeni projelerinde 1.5+1, 2.5+1, 3.5+1 hatta 4.5+1 daire seçenekleri sunuyor.

Peki nedir bu buçuk kavramı?

“Buçuk” diye tabir edilen odaların alıcının isteğine göre çalışma, kitaplık, yemek, ütü veya çamaşır odası olarak kullanılması için yapılan özel daire planlarıdır.

Emlak sektöründe dolar artışından ve yaşanan çeşitli siyasi olaylardan kaynaklı tedirginlikler, piyasalarda hiç de sürpriz olmayan durgunluğa sebep oldu.Bu durgunluk çeşitli satış kampanyaları ile giderilmeye çalışılsa da yeniliklere öncülük etme arzusu, emlak sektörü için halen cazip durumda.

Kat bahçesi, kış bahçeleri, iç avlular ile cam balkonlar artık konutlarda yarım (buçuklu) trend olarak karşımıza çıkıyor.

Katlanır cam balkonların yüksek yalıtım teknolojisi ile evlerde planlanana ilave olarak 1 – yarım oda daha eklemesi olayı dolaylı olarak kullanıcıları da mutlu edecek.Yeni konut projelerinde kullanıcılara sunulan bu alternatif oda seçeneği ile satışlarda çekici bir unsur olacağı kesin duruyor.

Binaların dış cephesi kamusal ve ortak alandır

Cam balkonların renk ve şekilsel özellikleri proje müellifince resmi ruhsatlı projesinde gösterilmeden uygulanması 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nca da İmar Kanunu’nun Cezai maddeleri uyarınca da uygun değildir.

Kat bahçeleri gibi sınırları emsal değeriyle belirtilen alanların ne kadar genişletilebileceği ile ilgili hususlar ilgili birimlerin tasarım kararlarına uygun olmalıdır.

 

 

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın