Kent

Kentsel Yoğunluk-Hong Kong Örneği

Hong Kong’lu fotoğrafçı Andy Yeung bir drone yardımıyla Hong Kong’ta bulunan apartman bloklarını havadan fotoğrafladığı bir çalışma yaptı. Andy Yeungfotoğrafları aracılığıyla Hong Kong’ta ki yaşamın klostrofobik yönlerine dikkat çekmeyi amaçladı.

Resimler de gördıüğünüz bölge bir dönem  Çin askeri üssü olarak kullanıldı ve ardından 2. Dünya savaşından sonra Japonlar tarafından ele geçirildi. Japonlar bölgeden çıktıktan sonra bu bölge yönetimden ayrı olması nedeniyle bir suç merkezine dönüştü ve bu nedenle Hong Kong hükümeti bölgeyi yıkıp temizleme kararı aldı ve 1993-1994 yılları arasında bölge temizlendi. 1995 yılında ise içinde tarihi değere sahip yıkımdan korunmuş binaların bulunduğu Kowloon Walled Şehir Parkı hizmete girdi.

Fotoğrafçı Andy Young, “ Kowloon Walled City bir zamanlar dünyanın en yoğun kentsel bölgesiydi. Yüzlerce ev adeta birbiri üzerine istifleniyordu. Çoğunun açık bir mekana ve hatta açık havaya bile  ulaşımı yoktu. 1990’lı yıllarda şehrin yıkılmasına karar verildi. Ancak yakından incelediğinizde, pencerelerinden yalnızca karşı komşunuzun penceresini görebildiğiniz yüksek yoğunluklu apartmanlarıyla bu eski şehrin hala yaşadığını görebilirsiniz. Umarım bu fotoğraf serisi, insanların Hong Kong’ta ki klostrofobik yaşama dair yeni bir anlayış geliştirmelerini sağlar” dedi.

Kaynak

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın