Kent

Kentlerin Gelişimi

Kentler zamanın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi nedeniyle yıllar içinde büyük değişimlere uğramaktadır. Bu değişimin en göze çarpan şehirlerinden biri gördüğünüz üzere Dubai’dir. Eskiden sadece 3-5 binanın bulunduğu arazinin şimdi ki halinde ise bina yoğunluğu bir hayli artmış bulunmaktadır. Resimlerde gördüğümüz kentlerde genellikle boş araziden kente doğru bir gelişim olmasına rağmen Bangkok şehrinde bu durum farklıdır. Shenzen kenti ise 1979 gibi günümüze yakın bir tarihte küçük bir balıkçı kasabası iken yabancı yatırımların bölgede artmasıyla değişimin olağanüstü hızlandığı ve bölgenin gelişmekte olduğunu gözlemleyebiliriz. Şimdi, kısaca bahsettiğim kentlerin ve daha fazlasının olağanüstü değişimine tanık olabilirsiniz.

 Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri

Seul, Güney Kore

Tokyo, Japonya

Singapur

 Rio De Janeiro, Brezilya

Shenzen, Çin

Sydney, Avustralya

 Fortaleza, Brezilya

Berlin, Almanya

Bangkok, Tayland

 Toronto, Kanada

Jakarta, Endonezya

London, İngiltere

Melbourne, Avustralya

New York, Amerika Birleşik Devletleri

Kuala Lumpur, Malezya

 San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri

Shanghai, Çin

Kentlerin zamanla değişimini gösteren kısa bir resim dizisi oldu. Resimler de gördüğümüz gibi kentler zamanla inanılmaz bir değişime uğramıştır ve günümüz kentleri de bu değişime  kesinlikle uğrayacaktır. Acaba bizleri gelecekte nasıl kentler bekliyor olacak?

Kaynakça

BoredPanda

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın