Haberler

İstanbul’a Yeni Metro Hattı Geliyor

İstanbul genelinde toplam 60 kilometrelik yeni metro hattı projesi tasarlamak için düğmeye basıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2017 içinde yapılan Kaynarca-Pendik-Tuzla, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hatlarının ihalelerini Ocak ayı başında iptal ettiğini duyurmuştu. Kadir Topbaş döneminde hazırlanan 76,9 kilometrelik projelerin ihale bedeli 12 milyar 859 milyon TL idi ve finansmanı için 925 milyon avro tutarında dış borçlanmaya gidilecekti.

İhale 29 Ocak’ta
6 ihalenin ekonomik olmadığı gerekçesi ile iptal edilmesinden günler sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanlığı, yeni bir ihale ilanı yayınladı. Yayınlanan ihale ilanına göre İstanbul genelinde 60 kilometrelik raylı sistem hattı ile istasyon ve depo sahası gibi yapıların tasarımı için danışmanlık hizmeti alınacak. İhale 29 Ocak günü yapılacak. “Belli istekliler arasında” yapılacak ihaleye konsorsiyumlar katılamayacak.

Yapılacak ön yeterlik değerlendirmesi sonucunda, yeterlikleri tespit edilenler arasından 10 aday teklif vermek için davet edilecek. 60 kilometrelik yeni metro hattı projesi tasarımı için verilen süre 3 yıl olarak belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu ihalenin iptal edilen 6 metro hattı ile ilgili olmadığını, yeni planlanan hatlar için bir ön çalışma olduğunu açıkladı.

Kaynak: http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-yeni-metro-hatti-geliyor_162659.html

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın