Haberler

İstanbul Zeytinburnu’nda Yer Alan 16/9 Kuleleri Yasallaştı

İstanbul Zeytinburnu’nda yer alan 16/9 kuleleri için mahkeme tıraşlansın kararı vermişti fakat 4. İdare Mahkemesi gökdelenleri yasallaştırdı ve gökdelenlerin tıraşlanma kararı ortadan kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da eleştirdiği 16/9 gökdelenleri yasallaştı. İstanbul’un tarihi siluetini bozduğu için mahkemeden ‘Tıraşlansın’ kararı çıkmıştı.

4. İdare Mahkemesi’nin verdiği hükümle yasallaşan gökdelenlerin İstanbul’un tarihi silüetini bozduğu uzun bir süre gündemdeydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tıraşlayın dedim, yapmadılar, 5 yıldır konuşmuyorum” diyerek eleştirdiği binanın imar planları ve yapı ruhsatları idari mahkeme tarafından iptal edilmiş, kulelerin siluete etki eden katlarının tıraşlanmasına karar verilmişti.

2014’te Danıştay bu kararı onamıştı. Zeytinburnu Belediyesi tarafından tıraşlanma ihalesi açılmış fakat ihaleye kimse girmediği için yıkılmamıştı.

‘HÂKİMLER FETÖ’CÜ’

16/9 gökdelenleri hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı, tıraşlama kararı veren hâkimler ile bilirkişilerin FETÖ’cü olduklarını ileri sürüp  yeniden yargılama talebinde bulundu.

3 Ocak 2018 tarihli İstanbul 4. İdare Mahkemesi kararında, İBB’nin yeniden yargılama talebinin kabulüne, davacının feragati nedeniyle de yeniden karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

‘TELAFİSİ İMKÂNSIZ’

Mahkemenin gerekçeli kararında, bilirkişiler Mehmet Kaya ve Darçın Akın hakkında ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan soruşturmaların bulunduğu, yine hâkimler Özkan Artar ve Emine Özdemir Güçlü’nün HSYK kararı ile meslekten çıkarıldıkları bilgisine yer verilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Her ne kadar kararı veren hâkimler Özkan Artar ve Emine Özdemir Güçlü ile karara dayanak alınan bilirkişi heyetine katılan Darçın Akın ve Mehmet Kaya’nın FETÖ/PDY örgütünün mensubu olduklarını kesin bir şekilde ortaya koyan herhangi bir mahkeme kararı bulunmaması nedeniyle adı geçenler hakkında halen masumiyet karinesi geçerli ise de mevcut olayda kesinleşen yargı kararının uygulanması halinde gerek davalı belediyeler, gerek devlet, gerek projeden istifade eden vatandaşlar, gerekse inşa edilen yapıların yıkılması nedeniyle hak sahiplerine ödenecek yüksek miktarlı tazminatlardan vatandaş olarak maddi anlamda olumsuz etkilenecek olan geniş halk kesimi açısından telafisi güç ve imkânsız zararların oluşması söz konusu olacağından mevcut hukuki duruma göre kamu yararı amacına uygun olup olmadığının saptanması amacıyla yeniden yargılama yapılması icap etmiştir.”

Gökdelene inşa eden Astay şirketi yapıların artık yasal olduğuna ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi aleyhine açılan ve 2011 yılından bu yana devam eden adli süreç sonunda, İstanbul 4. İdare Mahkemesi; mevzuat, tasdikli planlar ve tasdikli avan proje onayı çerçevesinde, Aralık 2009 tarihinde Zeytinburnu Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatının ve imar planının kesin ve nihai olarak geçerli olduğuna karar vermiştir. Söz konusu karar; projenin bu süreçteki haklılığını ortaya koymakta; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve büyük Türk milletinin birlik ve bütünlüğünü hedef alan ihanet şebekesinin bağımsız Türk yargısını asla ele geçiremeyeceğini bizlere bir kez daha göstermektedir.”

Kaynak: Hürriyet Gazetesi: Ömer Erbil

http://www.insaport.com/kent/169-kuleleri-yasallasti/5696

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın