Haberler

İstanbul- Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi

Yap-İşlet-Devret modeli ile hizmete açılacak olan ve maliyeti 9 milyar 843 milyon lira olarak hesaplanan İstanbul- Çanakkale-Balıkesir otoyol projesinin güzergahı belirlendi.

Resmi adı ‘Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 1.ve 2. Kesim Otoyolu’ projesi olan güzergâh; İstanbul’un Silivri İlçesi’nden başlayacak, Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi, Çorlu, Süleymanpaşa, Malkara ilçelerinden geçerek Çanakkale’ye ulaşacak.

Çanakkale köprüsü otoyol güzergâhı, Çanakkale’nin Gelibolu, Lâpseki, Çan ve Yenice ilçeleri üzerinden Balıkesir Balya ilçesinde son bulacak. Proje tamamlandığında İstanbul’u Çanakkale’ye ve sonrasında Kuzey Ege’ye bağlayacak.

TOPLAM 6 ŞERİT OLACAK

Toplam uzunluğu 324,415 km olan otoyol güzergâhında 3 gidiş- 3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit olacak. Kınalı ve Balıkesir otoyol bağlantıları ile güzergâh üzerinde toplam 20 adet kavşak ya da giriş-çıkış istasyonu da yer alacak.

3 BİN 500 KİŞİ ÇALIŞACAK

Proje kapsamında yapılması planlanan otoyol güzergâhına 7 adet şantiye kurulacak. Kurulan bu şantiyelerde 3 bin 500 kişinin çalıştırılması planlanıyor.

BOĞAZ GEÇİŞİNE ALTERNATİF

Proje ayrıca İstanbul Boğaz Geçişi’ne yeni bir alternatif oluşturacak şekilde planlandı. Bu çalışmalar doğrultusunda Çanakkale Boğazı Köprüsü, Çanakkale boğazının kuzey kesiminde Sütlüce Suluca arasında Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlayacak bir asma köprü olacak.

DEV PROJE

Gelibolu-Lâpseki arasında konumlandırılacak olan Çanakkale Boğazı Köprüsü’nün uzunluğu 3 bin 869 metre, köprünün orta açıklığı 2 bin 23 metre, yan açıklıkları ise bin metre olarak hesaplandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK AÇIKLIKLI KÖPRÜSÜ OLACAK

Köprünün orta açıklığının uzunluğunda dikkat çeken detay ise orta açıklık uzunluğunun proje bitim tarihiyle aynı olması oldu. Bu özellikleri ile köprü dünyanın en büyük açıklıklı köprüsü olmaya aday.

TEK YÖNLÜ ÇALIŞACAK

Otoyoldaki tüm kavşak yolları tek şeritli ve tek yönlü olarak çalışacak. Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 1, ve 2, Kesim Otoyolu, İstanbul’u Çanakkale’ye ve sonrasında Kuzey Ege’ye bağlayacak 2023 yılının en önemli otoyol projelerinden biri.

İŞTE HIZ SINIRLARI

Bunun yanında otoyola giriş-çıkış hızı saatte 80 km olarak belirlenirken, çevresel koşulların kötü olduğu yerlerde 50 km olarak belirlendi.

Kaynak: http://www.insaport.com/kent/2023-e-bir-gerdanlik-daha/5120

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın