Mimari Tasarım

Geleceğin Mühendislik ve Mimarlık Tasarımları-2

Geleceğin mühendislik ve mimarlık tasarım fikirleri bizleri oldukça heyecanlandırıyor. Yazının 2.bölümü ise tamamen bambaşka.

Japon Hükümetinin de Desteklediği ‘Su Altı Kenti Ocean Spiral’

 

Doğal afetlerden en çok zarar gören ülkelerin başında Japonya geliyor. Farklı yüz ölçümlerine sahip birçok adadan oluşan Japonya, ne yazık ki deprem ve tsunami felaketleriyle çoğu zaman manşetlerden düşmüyor. Küresel ısınma nedeniyle yükselen deniz seviyesinin adaları da yutacağı öngörülerden biri. Shimizu Corporation adlı bir şirket ise tüm bu doğal afetlere karşı yeni bir projeyi tanıttı: Ocean Spiral-Okyanus Spirali.

‘Su altı kenti’, üç tabakadan oluşacak ve üst katmanında yaklaşık beş bin kişi yaşayacak. İkinci katmanda bilimsel araştırmalar yapılacak, en alt katmanda ise deniz yatağından enerji elde edilecek. 25 milyar dolarlık bu büyük projenin maddi destekçileri arasında birkaç özel şirket, Tokyo Üniversitesi ve Japon hükümeti yer alıyor.

Kaynak: http://www.blogteb.com/uzaydan-sarkacak-analemma-kulesinden-denizler-altindaki-sehir-okyanus-spiraline-gelecegin-muhendislik-harikalari/

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın