Yarışma

2018 Esri Genç Bilginler Yarışması

CBS (GIS) alanında çalışmalar yapan ve ”Esri Inc.” firmasının Türkiye kolu olan ”Esri Türkiye”nin ”Esri Genç Bilginler Yarışması” için  son başvuru tarihi 20 Mart 2018.

 

YARIŞMA METNİNDEN ALINTIDIR.

Yarışmanın Amacı

Esri Türkiye, ülkemizdeki öğrenciler için Esri Genç Bilginler Programı’nın (Esri Young Scholars Program) Türkiye ayağını yürütmektedir. 2013 yılında ülkemizde hayata geçirilen Esri Genç Bilginler Proje Yarışması’nda hedeflenen amaç, Türkiye’den Esri teknolojisi üzerine proje geliştiren bir öğrencinin San Diego (California, ABD)’da düzenlenecek olan Esri Kullanıcı Konferansı ve Esri Eğitim Kullanıcı Konferansı’na (Esri User Conference ve Esri Education User Conference) seyahat ve konaklama masrafları da dahil olmak üzere ücretsiz olarak katılabilmesidir.

Yarışmaya Katılım Koşulları

 • Yarışmaya lise, meslek yüksekokulu, lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrenimine devam eden öğrenciler ya da mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmemiş mezunlar katılım sağlayabilir.
 • Yarışmaya katılan öğrencinin öğrenimini devam ettirdiği kurumda ArcGIS lisanslı yazılımı kullanılıyor olmalıdır (Deneme sürümü ile hazırlanan projeler de kabul edilecektir).
 • Adaylar projelerini Esri Teknolojisini kullanarak hazırlamalıdır. Kullanılan Esri ürünleri ile ilgili bir sınırlama olmayıp, masaüstü, web, vb. tüm ürünlerle yarışmaya katılım sağlanabilir.
 • Yarışmaya daha önce yapılmış çalışmalar (tez, makale vb.) ve projeler kullanılarak da katılım sağlanabilir. Çalışmaların 2016 yılı ve sonrasında yapılmış olması önerilmektedir.
 • Önceki yıllarda yarışmaya başvurmuş adaylar tekrar yarışmaya katılabilir, ancak aynı projeyi kullanamazlar.
 • Katılım ücreti yoktur.
 • İlk 10’a kalan projeler, Ankara’da değerlendirme jürisine sunum yapacaktır. Şehir dışından gelen katılımcıların ulaşım, konaklama ve benzeri masrafları kendileri tarafından karşılanacaktır.
 • Esri Türkiye ve İş Ortakları çalışanları ve yakınları bu yarışmaya katılamazlar.

Yarışmaya Katılım Şekli

 • Projenin veritabanı (mdb/gdb, Oracle vb.) ya da .shp biçimindeki verileri ile proje için hazırlanan .mxd dosyası, ArcGIS Online, Story Map arayüzleri kullanıldıysa ilgili linkler ve benzeri projeye ilişkin tanımlayıcı ve tamamlayıcı bilgiler, proje dosyasına eklenmelidir. Proje dosyaları, elektronik ortamda (bulut üzerinde yer alan paylaşımlı alanlar da dahil) teslim edilebilir. Esri Türkiye tarafından gönderilen ve başvurunun alındığına dair onayı içeren elektronik posta sonrasında yapılacak değişiklikler dikkate alınmayacaktır.
 • Yapılan proje çıktısı dikey olarak 70×50 cm boyutlarında en az 300 dpi çözünürlüğünde .pdf ya da .png biçiminde sunulmalıdır.
  Proje özeti, yöntemi ve analiz süreçlerini anlatan bir poster hazırlanmalıdır. Katılımcılar bu postere Esri Türkiye tarafından temin edilen logoyu ve kurumlarına ait logoyu ilave etmelidirler.
 • Katılımcılar, gönderdikleri poster, resim, ekran görüntüsü, fotoğraf ve benzeri içeriklerin, Esri Türkiye tarafından düzenlenecek etkinliklerde kullanılabileceğini peşinen kabul etmiş olurlar.

Projelerin Değerlendirilmesi

Projeler, Esri Türkiye tarafından oluşturulan değerlendirme jürisi tarafından değerlendirilecektir. Proje değerlendirmelerinde, aşağıdaki temel noktalara dikkat edilecektir:

 • Esri ürünlerinin güncel sürümlerinin kullanılmış olması,
 • Güncel teknolojiler ya da uygulama alanlarının dikkate alınmış olması kartografik tekniklerin kullanımı, özgünlük, yaratıcılık, bilimsellik, sanatsallık gibi çalışmayı öne çıkarıcı özelliklere sahip olması.

Yarışma Takvimi

 • 20 Mart 2018: Yarışmaya başvurular sona erecektir.
 • 26 Mart 2018: Jüri tarafından değerlendirme yapılmasına karar verilen proje sahipleriyle iletişime geçilecektir.
 • 7 Nisan 2018: Finale kadar projeler sunulacaktır.
 • 7 Nisan 2018: İlk üçe giren başvurular, Esri Türkiye web sitesi ve diğer sosyal medya hesaplarında ilan edilecektir.
 • 9 – 13 Temmuz 2018: Esri Kullanıcı Konferansı’na gidilecektir.

Proje ile ilgili sorularınızı gencbilginler@esriturkey.com.tr mail adresi üzerinden 26 Mart 2018 tarihine kadar sorabilirsiniz.
Projenin kabulü ile ilgili son kararı Esri Inc. verecektir. Esri Inc.’den gelecek cevaba göre vize ve diğer formalitelerle ilgili olarak kazanan katılımcı ile iletişime geçilecektir.

Ödüller

 • Yarışmada ilk 3 sırayı alan başvuru sahipleri, Esri Türkiye tarafından verilecek olan Giriş ve İleri seviye eğitimlerine katılmaya hak kazanacaktır. Bu haklarını, 2018 yılı sonuna kadar kullanmaları gerekmektedir. Katılacakları eğitim tarihi ve programını Esri Türkiye’ye 2 ay önceden bildirmek zorundadırlar. Hangi tarihte eğitime katılım sağlanacağına, eğitim programının yoğunluğuna göre, Esri Türkiye tarafından onay verilmektedir. Operasyonel zorunluluk nedeniyle, önceden bildirmek kaydıyla, Esri Türkiye tarafından bu tarihlerde değişiklik yapılabilir.
 • Esri Kullanıcı konferansına gitme hakkı, yarışmada ilk sırayı alan proje sahibine aittir. Proje sahibinin seyahatle ilgili prosedürleri (vize, vb.) tamamlayamadığı durumda, hakkını kaybetmiş olur.

Yarışma hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

CBS (GIS)  yazılımları her şehir ve bölge planlama öğrencisinin analizlerinde ve sunumlarında en çok başvurduğu alanlardan biridir. Bu yazılımlar sayesinde bizler proje alanımızda  alacağımız kararlar doğrultusunda bölgemiz için oldukça spesifik bir şekilde sorun tanımlayabilir ve çözüm yolu üretebilir ve bu çözümleri görselleştirerek sunabiliriz.

Kaynak: http://gencbilginler.esriturkey.com.tr/

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın