Mimari Tasarım

Dünyanın En Büyük Dikey Bahçesi Kolombiya’da Yeşeriyor

Kentin binalarına eklenen yeşil cephelerle hem havanın temizlenmesine yardımcı olup ve hem de kentin manzarasını çok daha güzel yapabilirsiniz. Kentsel binalarımıza dikey bahçeler şeklinde yaşayan yeşil cepheler eklemek sadece şehirlerin daha güzel olmasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda ekstra oksijen üretimi ve havanın temizlenmesi gibi önemli bir amaca hizmet etmektedir. Böyle dikey bir yeşil cephenin en güzel örneği ve aynı zamanda dünyanın en uzun dikey bahçesi olarak gösterilen Kolombiya’nın başkenti Bogota’da bulunan Santalaia binasıdır.
Santalaia, 9 kat yüksekliğinde ve 31.770 metrekare ‘lik bir konut binasıdır. Bu bina, yeşil çatı tasarım firması Groncol ile çalışan Paisajismo Urbano’nun ve biyolog ve botanikçi Ignacio Solano’nun ürünüdür. Bahçede, biberiye, kuşkonmaz eğreltiotu, vincas ve Kolombiya’nın batı kıyısından gelen spathiphyllum da dahil olmak üzere 10 farklı türün 115.000’den fazla bitkisi bulunmaktadır. Bu bitkiler hemen hemen binanın bütün dış cephesini kaplamaktadır.

Bitkiler, Paisajismo Urbano tarafından patenti alınan “F + P” hidroponik sistem yardımıyla sulanmaktadır. Her biri bir yeşillik segmentini destekleyen sütunlardan oluşur. Bunlar, bitkilerin büyümesini sağlamak için 42 sulama istasyonu tarafından sulanmaktadır. Kullanılan su bina sakinlerin banyolarından gelmektedir. Sulama sistemi ayrıca su tüketimini optimize etmeye yardımcı olan nem ve radyasyon sensörleri ile donatılmıştır. Bu sayede su ihtiyacı kontrol altında olmaktadır.

Dikey bahçenin 3000 kişi için oksijen ürettiğini ve yaklaşık 700 kişinin karbon ayak izini dengelemesine yardımcı olduğunu tahmin etmektedirler. Ayrıca, 745 otomobilin CO2 emisyonlarının filtrelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle binayı “yaşayan bir bina” olarak adlandırmak oldukça tutarlı bir hareket olacaktır. Ayrıca nüfusun yoğun olduğu bu kentte bir hayli gerekli olan yeşil ortam ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmaktadır ve dünyanın dört bir yanında bulunan kentler özellikle nüfus yoğunluğundan kaynaklı olarak kent içinde arazi sıkıntısı yaşayan kentler bu tür dikey bahçeleri yapmaları hem kent manzarası hem de insan doğa ilişkisi için güzel olacaktır.

Not: Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yararlanılan Kaynak:

  • http://www.jetsongreen.com/2017/10/the-worlds-largest-vertical-garden-rises-in-colombia.html

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın