Haberler Kent

Duman Altında Kalan Hong Kong Şehri

Deniz, tepeler ve manzaranın etkileyici bir görüntüsü olan Hong Kong’un Victoria Limanı yoğun dumana maruz kalıyor. Hong Kong’ta ki bütün meteoroloji istasyonu kötü hava durumu olacağını bildirdi. Kış genellikle güney Çin’in özel olarak yönetilen metropolüne ağır hava kirliliği getirir ancak 22 Ocak’ta partiküler madde seviyeleri maksimum kabul edilebilir düzeyin sekiz katına ulaştı. Yetkililer, çocukları, yaşlıları ve kalp ya da akciğer problemleri olanları içeride kalmalarını istedi. Yakın tarihli hükümet çabaları hava kalitesi sorunlarına karşı ilerleme kaydetti, ancak motorlu taşıt trafiği gibi risk faktörleri bu duruma meydan okumaya devam ediyor.

 

Yaşadığımız çevrede, havadaki oksijen seviyesi hem sağlığımız açısından hem de ruhsal olarak iyi olmamızda büyük rol oynamaktadır. Rahat bir nefes almak için  kamu olarak çevremize duyarlı olmalıyız. Aynı zamanda  mesleğimiz doğrultusunda insanların bol oksijenli, nefes alabilecekleri mekanlar yaratmak aslında bir şekilde bizim elimizde çünkü yaptığımız tasarımlar da yeşil alanları sadece ”park” diyerek düşünmemeliyiz. Yaptığımız tasarımda kent için önemli bir fonksiyonu olan  konut,ticaret mekanları gibi park alanlarını özenle çizmeliyiz ve üzerine uzun süre kafa yormalıyız. Bizimde ülke olarak dünya çapında üne kavuşmuş  Central Park’ larımız olmalı.

Aynı zamanda Kentsel Yoğunluk-Hong Kong Örneği yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=S1OnJObbGG0

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın