Kent Mimari

Danimarka Kopenhag’da Tarih Kokan Bir Konut Projesi

Danimarka Kopenhag’da Cobe ve Vilhelm Lauritzen Architects tarafından tasarımı gerçekleştirilen bir konut projesi; Krøyer Plads. Liman bölgesinde bulunan 5 katlı projenin tasarımı ise eski ve yeni arasındaki uyuma dayanıyor.

Kopenhag’daki liman cephesi için karakteristik olan eski binaların modern bir yorumu. 3 kütleden oluşan projeyi daha da güzelleştiren bir detay ise çevresiyle kurduğu ilişki ve proje sürecinde çevre sakinlerinin kütle yüksekliği ve yapı malzemesi konularında fikirlerinin alınmış

Mevcut depoların devamı olarak tasarlanan Krøyers Plads’in çatı yükseklikleri çevredeki binaların çatı yükseklikleri ile aynı. Ayrıca deniz kenarına oluşturulan halk meydanı ve kamusal işlevler içeren zemin kat, kent içinde kullanışlı bir mekan oluşturmuş.

Her ne kadar 3 büyük kütle gibi dursa da kütleler zemin katta da parçalara ayrılıyor ve kamu için erişilebilirlik sağlıyor.

Tasarımın yaklaşımı, limanlara bakan ızgaralar, ağır ifade, bina yüksekliği gibi eski depoların tüm önemli özelliklerini hem işlevsel hem de iklimsel talepleri karşılayan modern bir konut tasarım parametrelerine çevirmekti.

Sitemizde yayınlanan Kopenhag Avrupa Okulu projesini incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Archdaily

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın