Kent Mimari

Çin Kırsal Göçü Azaltmaya Yönelik Projelerin Peşinde

2018 Venedik Bienali için Stefano Boeri Architetti, Çin’in Sichuan şehrinde çalışmaların yapıldığı “Yavaş-Yeme” (slow -food) hareketini desteklemektedir. “Yavaş-Yeme” Hareketi ile işbirliği içinde gerçekleştirilen konuşmacı Stefano Boeri ve Carlo Petrini, “Çin Şehirleri Arasında-Topluluk” adlı etkinlikte projeyi tartıştılar.

Peki nedir bu “Yavaş-Yeme” hareketi?

Günümüzde yaşam tarzımızın bir getirisi olarak evde yemek yerine yolda, araçta, TV- bilgisayar karşısında fast- food yiyeceklerin tüketimi çoğalmaktadır.

“Slow- food (Yavaş Yeme) Hareketi” hızlı yeme alışkanlığını sonlandırmak ve yerel üreticileri korumak amacıyla 1986 yılında fast- food’ a tepki olarak İtalya’ da Carlo Petrini tarafından başlatılmıştır. İyi, temiz ve adil gıdayı savunan slow- food, tüketilen ürünlerin lezzetli olması; yeryüzüne, diğer canlılara ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde temiz koşullarda üretilmesi ve son olarak çiftçilerin emeklerinin karşılığını adil bir şekilde alması gerektiğini savunmaktadır. Az fakat sık yemeyi amaç edinmiş ve tedbirli, yavaş ancak kararlı adımlarla geçtiği yerlerde kendinden izler bırakan salyangozu sembol olarak kullanmaktadır.

Tekrardan projeye gelecek olursak;

“Slow Food China” projesi için Stefano Boeri Architetti, bir kütüphane ve ilgili köyler için bir müze tasarladı. Program, milyonlarca Çinli çiftçiyi kırsal bölgelerde tutmaya ve şehirlere devamlı olarak artan göçe karşı mücadele etmeye çalışıyor. Bu kırsal topluluklara eğitim tesisleri ve kültürel yapılar yaparak, yerel kültürün korunmasına ve yerelde yapılan tarımı korumaya çalışmıştır.

Stefano Boeri, “Kırsal alanların günlük yaşamlarımıza sürdürülebilirlik sağladığını unutmayalım” “Çağın hızına yetişmek ve aynı zamanda eserleri geçmişin zenginliği ile beslemek, mimarlığın kaçınılmaz bir zorunluluğudur. Bu sebeple, tarım köylerini yerel kültürün küçük ama değerli bir katalizörleri ile geliştirerek konut sakinlerinin yaşamlarını iyileştirmeyi amaçladık.” dedi.

Okul, kütüphane ve müze, bu uzak bölgelerde daha fazla tesis ve kültür alanının inşası için katalizör görevi görebilecek üç kültür merkezi haline geldi. Ayrıca Çin ve uluslararası turizm yoluyla ekonomik faydalar vaat ediyorlar. Proje, mimariyi, kırsal Çin topluluklarının zengin ve farklı tarihini yeniden canlandırabilecek “ geçirgen bir bölgesel aygıt” olarak tanımladı.

Stefano Boeri Architetti’nin Şangay partneri Yibo Xu, “Kırsal çevreyi korumak kültürel çeşitliliği korumak anlamına geliyor,” ve “Kentsel sorularla ilgili olarak Çin’de son yıllarda önemli çabalar sarf edildi ve gelecekte kırsal alandaki ifadelerin, geleneklerin ve vatanseverliğin çok yönlülüğüne daha fazla dikkat edilmeli.” dedi.

Mimarlar: Stefano Boeri Architetti Çin
Ortaklar: Stefano Boeri, Yibo Xu
Proje Direktörü: Pietro Chiodi
Proje Mimarları: Claudia Scaglioni, Moataz Faisal Farid
Tasarım Ekibi: Huang Zhiyang, Jiang Linhong, Krista Skujina
Grafik içerik: Cecilia Picello
Halkla İlişkiler ve İletişim: Dong Li, Gong Ting, Xie Ying Ortak Çalışanları: Lifang, Sebastiano Conti Gallenti
Proje Yılı: 2018

Kaynak: https://www.archdaily.com/895068/stefano-boeri-combats-rural-decline-with-free-initiative

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın