Mimari Tasarım

Avustralya’da Bulunan 99 Kubbeli Cami

Cami, beton kullanımı ve cesur tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Candalepas Associates tarafından tasarlanan camii Sidney’in batı kesiminde yer alıyor. Caminin mimarı Angelo Candalepas, proje için Avustralya İslam Cemiyeti tarafından görevlendirilmişti. Cami cesur tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Sydney Punchbowl’daki yeni camii, dinler arası ilişkilerin geliştirilmesine yardım etmek istiyor.

Bu yeni cami, içerisinde bir ilkokul ve diğer hizmet binalarını da barındıran büyük bir kompleksin içerisinde bulunuyor. Binalar arazinin sınırlarını kucaklayarak merkezi bir avlu oluşturuyor. Cami ise bu arazinin batısında konumlanıyor.

Ağırlıklı olarak betonla kaplı olan cami girişinde bir de minare bulunuyor. Ortadoğu’da bulunan birçok camiinin aksine Punchbowl Camii’nin minaresi yapının ölçeğini kırarak açık bir giriş sunuyor.

Caminin basamaklı merkezi kubbesinin etrafında ise ışıklıklar bulunuyor. Kubbenin tam ortasında kadınlar için ayrılmış ve konumu itibariyle de güçlü bir asma kat yer alıyor. Kubbenin etrafını 99 adet yarım kubbe şeklindeki kabartmalı oymalar çevreliyor ve bu yarım kubbelerin her biri ışıklıklar ile gökyüzüne açılıyor. Işıklıklar, Müslümanların yüzyıllar boyu gökbilimlerine olan yakın ilgisine referans veriyor.

Kaynak: http://www.arkitera.com/haber/29829/avustralyada-99-kubbeli-camii

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın