Haberler

Alman Modeline Benzeyen Taşınmaz Değerleme Yönetmeliği Hazırlanacak

Arsa ve konut fiyatlarının uluslararası standatlara göre belirleneceği Taşınmaz Değerleme Sistemi kurulması için çalışmalara hız verildi. Taşınmaz değerleme sisteminde Almanya modeli dikkate alınarak taşınmaz değerleme yönetmeliği hazırlanacak.

Büyümenin dinamo sektörü gayrimenkulde değerleme sisteminden istisna-muafiyetlere, kentsel rantlardan imar mevzuatına kadar birçok konuda yeni bir dönem daha başlıyor. Arsa, konut değerleri uluslararası kriterlere göre belirlenirken Taşınmaz Değerleme Sistemi kuruluyor. Vatandaşların mülkiyet sorunlarını çözmeye yönelik işlemler de hızlandırılıyor. Taşınmaz değerleme sisteminde Almanya modeli dikkate alınarak taşınmaz değerleme yönetmeliği hazırlanacak.

Gayrimenkul sektörü bir çok başlıkta büyük bir dönüşüm daha yaşıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yüz günlük icraat programı kapsamında yaşama geçirilecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin kurulmasına yönelik çalışmalara hız verildi. Taşınmazları tanımlayan, bunu haritalar üzerinde gösteren, her parsel üzerindeki yapının değerini ortaya koyan, değerleme ayrıntılarını gözler önüne seren ve vergi yükümlülüklerini tanımlayan yeni bir sistem devreye girecek.

Kaynak: İnşaat Deryası

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın