Yarışma

Akıllı Ulaşım Çözümleri Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Daire Başkanlığı’nın düzenlediği yarışmanın başvuları 31 Ağustos 2017 tarihinde son bulacak.

Yarışmanın amacı

İstanbul’un ulaşımı için yaratıcı fikirler aranırken bu fikirlere ortak olacak girişimcilerin desteklenmesidir. Bununla birlikte, İstanbul’da yaşayanları ulaşım deneyimlerinin yenilenmesine ve mevcut ulaşım yöntemlerinin iyileştirilmesine yönelik teknoloji tabanlı yenilikçi çözüm önerileri aranmaktadır.

Kimler Katılabilir?

En az 2 kişiden oluşan ekipler ve en fazla 3 yaşında ki şirketler yarışmaya katılabilirler.

Nasıl Başvurulur?

Yarışmaya katılmak için öncelikle başvuru sayfasından kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Başvurunuz onaylandıktan sonra metnin sonunda vereceğim link doğrultusunda sitenin giriş sayfasından yarışma yönetim portalına girerek çözüm önerinizi detayları ile birlikte sunabilirsiniz.

Çözüm önerinizi taslak olarak kaydedebilir ve tamamlanınca gönderebilirsiniz. Yarışma hakkında gelişmelerden haberdar olmak ve bilgilendirilmek için, kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

Yarışma Kapsamında Beklenen Öneriler Nelerdir?

Fikir aşamasını geçmiş, belli bir olgunluğa ulaşmış ve değerlendirme sürecine gelindiğinde en az  demo veya prototip gösterilebilecek öneriler olmalıdır.

İstanbul ulaşımını ilgilendiren ve ulaşıma yenilikçi bakış açısı getiren her türlü öneri değerlendirilecektir. Bu kapsamda; toplu ulaşım, yolcu (vatandaş-turist) taşımacılığı, yolcu-belediye etkileşimi, kara ve deniz ulaşımı, yük taşımacılığı gibi konuların biri veya birkaç tanesi ile ilişkilendirilen önerilerinizle yarışmaya katılabilirsiniz.

Değerlendirme Süreçleri Nasıldır?

Değerlendirme süreci 3 aşamadan oluşmaktadır.

Ön Değerlendirme

Önerilerin yarışma amacına uygunluğu açısından incelendiği ve onaylandığı ön değerlendirmedir.

Yarı Final

Farklı alanlardan gelen ve farklı donanımlara sahip mentor havuzunun; takımların önerilerini inceleyip, sunumlarını izledikten sonra yaptığı değerlendirmedir. Bu aşamada başarılı bulunan projeler Jüri Değerlendirmesi için finale davet edilecektir.

Final

Finalistlerin Transist 2017’de yapacakları sunum sonrasında Jüri tarafından yapılan değerlendirmedir. Bu değerlendirme doğrultusunda yarışmada dereceye girenler belirlenecektir.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın Duyurulması : 24 Mayıs 2017
Proje Başvurularının Yapılması : 24 Mayıs 2017 – 31 Ağustos 2017
Ön Değerlendirmeler : 24 Mayıs 2017 – 11 Eylül 2017
Yarı Final : 25-26 Eylül 2017
Girişimcilik Eğitimi : 5 Ekim 2017 (Finalistlerin davet edileceği eğitim programıdır.)
Mentor Günü : 1 Kasım 2017  (Takımlara final sunumları öncesi projelerin son hallerini sunarak, projelerini tartışma ve final sunumu için geribildirim alma olanağı sağlayacak etkinliktir.)
Final : 2-4 Kasım 2017 (Transist 2017 kapsamında)
– Yarışmacı standları
– Final etkinliği

Ödüller

1. Ödül 25.000 TL
2. Ödül 15.000 TL
3. Ödül 10.000 TL

Daha ayrıntılı bilgi ve başvuru için lütfen  tıklayın.

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın