Mimari

2020 Yaz Olimpiyatları Tokyo’yu Yeniden Şekillendirecek

Rem Koolhaas’ın firması OMA ve Kengo Kuma tasarım yapıları gibi önde gelen firmalarla yaz olimpiyatları Japonya’nın başkentini yeniden şekillendirmeyi amaçlıyor.

Şehrin orta kesiminde ve Tokyo Körfezi yakınlarında bulunan Tokyo Shinjuku semtindeki siluetine bir göz atın. Arka planda, Tokyo’nun yaklaşık 60 mil güneybatısında, aktif bir yanardağ olan Fuji Dağı bulunur.

Fotoğraf: Getty Images

Rio de Janeiro’daki 2016 yaz oyunları, 2020’de nelerin olacağına dair herhangi bir gösterge ise Tokyo’da ki şehir yetkilileri yaklaşan Olimpiyat oyunlarına hazırlanmak için ellerini hazırladılar. Olimpiyat oyunları için bir şehir hazırlamak, genellikle mevcut altyapıyı güncellemek ve tamamen yeni yapılar inşa etmek gerektiriyor. Brezilya’da, oyunların barınması için 11.5 milyar dolar harcanmış ve bunun 7,1 milyar doları 37 mekanın altyapısına harcanmıştı. Bloomberg’e göre, Tokyo’da, yeni bir tren istasyonu ve stadyumun yanı sıra, Olimpiyatlar için 45 yeni gökdelen hazırlanıyor.

Ünlü mimar Kengo Kuma tarafından tasarlanacak olan Tokyo’nun yeni istasyonu, ahşap direklerle geniş bir açık tavan alanı içeriyor.

Fotoğraf: Kengo Kuma’nın izniyle

Ünlü Japon mimar Kengo Kuma, 1971’den beri Tokyo’nun kalabalık JR Yamanote hattı için planlanan ilk yeni tren istasyonu olan Shinagawa New Station kompleksini tasarladı. Kuma tasarımında geleneksel Japon origami benzeri bir cam ve çelik çatı bulunuyor. İstasyonun kenarları, mevcut alan ile yeni oluşturulan yapı arasındaki çizgileri bulanıklaştırmak amacıyla cam pencerelere sahip olacak. Kuma ve ekibi, yaz oyunları için Ulusal Stadyumu tasarlama sorumluluğunu da üstleniyorlar ve tamamlanması 1,4 milyar dolara mal olacak.

             Kuma, 2020 Olimpiyat Oyunları için Ulusal Stadyumu tasarladı.

Fotoğraf: Kengo Kuma’nın izniyle

Olimpiyatlar için tamamlanma sürecindeki başlıca simgeler Tokyo’nun Toranomon Hills bölgesindeki üç kule. Üç yapıdan biri uluslararası mimarlık firması OMA tarafından tasarlanıyor. Pritzker Ödülü sahibi mimar Rem Koolhaas tarafından kurulan firma ofis alanları, oteller ve perakende alanların yanı sıra yeni bir metro istasyonunu bir araya getiren karışık kullanımlı bir yüksek katlı binanın inşası üzerinde çalışıyor. OMA’nın yapısının konumu, Tokyo körfezinde ki Olimpiyat Köyü’nün Olimpiyat Stadı’na taşınması da dahil olmak üzere, banliyöleri şehrin diğer önemli parklarına bağlayacak. OMA’nın bir ortağı olan Shohei Shigematsu’ya göre, “Bu etkinlik ekibi, kuleyi sarmak için dikey olarak uzanan yüksek bir parkın bir araya getirilmesiyle üssü geçip kentsel ölçekte kompleksin etkinliğinin iletilmesi için tasarlandı.”

OMA, Tokyo’nun Toranomon Hills bölgesindeki üç büyük yeni gökdelenden birinin tasarımından sorumlu firmadır.

Fotoğraf: OMA’nın izniyle

2020 yılı Olimpiyat oyunları başlayınca hangi ülkenin en fazla madalyayı eve götüreceği konusunda kimse tahmininde bulunmaz fakat, kesin görünen şey Tokyo’nun yenilikçi yeni binalarla dolu bir siluetle kalacağıdır.

Kaynak

http://www.architecturaldigest.com/story/how-2020-olympics-will-reshape-tokyos-skyline

Gökhan Sert

Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 2020 yılı mezunu şehir plancısıyım. Bu platformu planlama,mimarlık ve tasarım ile ilgili araştırmalardan edindiğim bilgileri arttırmak ve sizlerle paylaşmak amacıyla kurdum.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın